ساخت استخر

ساخت استخر (مقاله اول)

ساخت استخر معمولا با توجه به نیاز مصرف کننده و سازنده آن به چندین گروه و زیر مجموعه کلی طبقه بندی می شود. ساخت استخر  نگهداری آب شرب-ساخت استخر پرورش ماهی –ساخت استخر تفریحی- ساخت استخر کشاورزی- ساخت استخر ویلایی- ساخت استخر صنعتی از جمله موارد زیر گروه سازه ساخت استخر می باشند.

توجه به نیاز ساخت استخر برای استفاده هدف خاص بیشترین حوزه فنی و تخصصی را به خود اختصاص می دهد باید توجه نمود هدف از ساخت استخر چیست و چگونه باید استخری احداث نمود که نیاز مصرف کننده را فراهم آورد. برای ساخت استخر عموما باید به مکانیک خاک و جنس زمین و فشار وارده بر سازه هیدرولیکی وفشار مکانیکی استخر را در نظر گرفت.فارغ از این موارد آب بندی استخر و عملیات عایق کاری استخر قبل و هنگام ساخت استخر و بعضی بعد از ساخت آن قابل تامل می باشد.

عایق بندی استخر و آب بندی بتن هنگام ساخت استخر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. با توجه به این که هدف از ساخت استخر در نهایت نگهداری و حفاظت آب می باشد اهمیت عایق کاری استخر و عملیات های مربوطه آب بندی بتن در حال ساخت استخر بیشتر مشخص می گردد. در این مقاله به صورت اجمالی به مباحث مربوط به آب بندی استخر هنگام ساخت استخر پرداخته می شود و مقالات بعدی نکات بسیار آموزنده دیگر به شرح تقدیم خوانندگان خواهد گردید.

با توجه به وجود فشارات احتمالی به سازه استخرهایی که در زیر سطح زمین ساخته می شود نیاز به تقویت بتن ریزی و استفاده از مواد آب بندی بتن هنگام ساخت کاملا محرز می باشد.فشار منفی آب که عمدتا به علت وجود رطوبت خاک و سفره های زیر زمینی و بارش باران و برف و نفوذ آنها به دیواره  پشت استخر می گردد از بافت بتنی عبور کرده و از آوندهای موجود در بتن به سطح کار رسیده و هر گونه عایق رطوبتی استخر که جهت آب بندی استخر روی سیمان اجرا شده باشد را تبله می نماید.

برای جلو گیری از این فرایند می توان از مواد آب بندی بتن هنگام ساخت استخر استفاده نمود.مواد آب بندی استخر بتنی که به صورت پودر و مایع تولید می شود پس از اضافه نمودن به بتن می توان علاوه بر ضد اب نمودن بتن با تراکم ساختن بتن به مقاومت آن اضافه نماید. جهت جلوگیری از خطاهای احتمالی و تکمیل پروژه آب بندی استخر باید مواد عایق بندی استخر پس  از تکمیل عملیات ساخت استخر استفاده نمود. مواد عایق کاری استخر توجه به انتخاب مصالح هنگام ساخت استخر و چگونگی روش اجرای ساخت استخر در طبقه بندی های مختلف قابل عرضه می باشد.

ادامه این مقاله : ساخت استخر (مقاله دوم)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =