آب بندی استخر کشاورزی

آب بندی استخر کشاورزی

استخرهای کشاورزی از جمله بهترین سازه  های هیدرولیکی هستند که مبحث آب بندی استخر در آنها باید به صورت کاملا اقتصادی و حرفه ای انجام پذیرد.با توجه به کم آبی موجود در کشور و نیاز به نگهداری آب عملیات آب بندی استخر کشاورزی بسیار مهم و امری غیر قابل انکار می باشد.

در هنگام انجام آب بندی استخر کشاورزی باید توجه نمود که سازه با چه نوع موادی ساخته شده و چه مقدار می تواند فشار هیدرولیکی را تحمل نماید.توجه به ساخت کف استخر و نحوه بتن ریزی و لاشه چینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که معمولا استخرهای کشاورزی در مناطقی ساخته می شود که خاک آنجا خاک بسیار نرم و غیر قابل اعتماد از لحاظ ساخت سازه سنگینی مانند استخر کشاورزی می باشد.

هنگام ساخت استخر کشاورزی باید لاشه چینی کامل و مقاوم انجام پذیرد.بهترین مواد آب بندی استخر برای این کار عایق پلیمری می باشد.این نوع عایق علاوه بر ایجاد ضخامت بالا روی سازه می تواند فشارهای هیدرولیکی بسیار بالا را به راحتی تحمل نماید.روش اجرای عایق پلیمری بسیار آسان و توسط فرد کاربر قابل اجر می باشد.این نوع عایق بر پایه پلیمرهای ضدآب ساخته می شود که مطمئنا می تواند وظیفه آب بندی استخر کشاورزی را به صورت کامل انجام دهد.

برای آب بندی استخرهای کشاورزی نیازی به خشک بودن کامل سطح زیری نمی باشد و می توان مواد آب بندی استخر کشاورزی را در حالت نمناک بدنه و کف استخر اجرا نمود.مصرف عایق پلیمری به ازای هریک متر مربع آب بندی استخر کشاورزی حدود یک کیلوگرم می باشد که این مقدار مصرف به ازای دومیلی متر ضخامت پیشنهاد می گردد. مقدار مصرف مواد آب بندی استخرهای کشاورزی بسته به میزان تخلخل و نوع سیمانکاری رویه کار بستگی دارد.بهترین شرایط آب و هوایی برای این کار آب و هوای ابری بدون وزش باد می باشد.

پس از اجرای عایق استخر آب بندی استخر کشاورزی حتما بایدتا دو روز در آبیاری و نمناک گردد تا پلیمر موجود در مواد آب بندی استخر فرآوری شده و وارد بانت سیمانی استخر گردد.بدیهی است در صورت عدم آبیاری و نمناک کردن سطح امکان ترک خوردگی وجود دارد. دقت شود در گوشه ها و کنج های استخر حداقل یک دست اضافه مواد آب بندی استخر کشاورزی اجرا شود. هنگام اجرای مواد آب بندی استخر کشاورزی باید آماده سازی اولیه اجرا شود.یعنی کلیه جلبک ها و مواد زائد و قطعات سفت از بدنه استخر جداسازی شود.لازم به ذکر است بهترین حالت اجرا ، اجرای مستقیم و بدون واسطه روی سیمان نرمه کشی شده بدنه و کف استخر می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − یک =